Jak změřit rozteč kování

CO JE TO ROZTEČ?

Rozteč je vzdálenost od osy kliky k ose zámku (BB - obyčejný klíč, PZ - fabkový zámek, WC - klička WC a koupelna) Jde o metrickou vzdálenost, která nám určuje rozestup kliky od otvoru pro klíč. České normy nám udávají tři typy roztečí.Správně změřená rozteč kliky je důležitá pro definici parametru pouze u štítového kování.

U JAKÝCH TYPŮ KLIK ROZTEČ DEFINUJEME?

Rozteč se zpravidla měří pouze u štítového kování a to u těchto typů:

- interiérové štítové kování
- vchodové kování a kliky
- bezpečnostní kování a kliky

KDY ROZTEČ NEHRAJE ROLI?

Rozteč se neoznačuje u "rozetového kování" tzn. u kování, které je rozděleno na horní a spodní rozetu.

typy_rozetovéjo_kování_cs

TYPY ROZTEČE DLE ČESKÉ NORMY?

INTERIÉROVÉ kliky a kování

  • rozteč 72 mm
  • rozteč 90 mm
     

VCHODOVÉ A BEZPEČNOSTNÍ kliky a kování

  • rozteč 72 mm (tento typ rozteče je charakteristický hlavně pro interiérové dveře, výjimečně se může vyskytovat i na vstupních dveřích)
  • rozteč 90 mm (tento typ rozteče je využíván především na vchodových a bezpečnostních dveřích, výjimečně na interiérových dveřích)
  • rozteč 92 mm (tento typ rozteče se vyskytuje převážně na starých dveřích a na dveřích opatřených vícebodovým zámkem) 

MĚŘENÍ PODLE TYPU KLIKY

Rozteč dveřní kliky můžeme měřit dvěma způsoby. Nejprve si ukážeme, jak rozteč změřime u stávajícího štítu. Tato metoda se používá, pokud se rozhodneme stávající dveřní kování vyměnit za nové. Vždy je důležité (viz. obrázek) pečlivě určit osy horní kliky a spodního otvoru pro klíč. Pokud si budeme jisti, že osy jsou důkladně nastaveny, změříme jejich vzdálenost. Tato metoda nemusí být tak přesná, jako měření dle typu zámku.

JAK_změřit_rozteč_KOVÁNÍ

MĚŘENÍ PODLE ZADLABACÍHO ZÁMKU

Měření podle zadlabacího zámku je nejjistější metoda, kde bychom měli rozteč na 100% správně definovat. Tato metoda měření přichází v úvahu, pokud máme nové dveře, které ještě nebyly osazeny dveřním kováním. Můžete jej samozřejmě využít i v případě, že by Vám nevyhovoval systém měření dle předchozího obrázku. Zadlabací zámek vysadíme z dveřního křídla (2 šrouby) a označíme si osu u otvoru pro kliku a osu u spodního otvoru pro klíč. Potom stačí změřit vzdálenost a je hotovo.

rozteč_podle_zámku_cs