Užitečné rady

Jak vybrat zadlabací zámek

Jak vybrat zadlabací zámek

Zadlabací zámky jsou nedílnou součástí každých dveří. Výběru zadlabacího zámku je třeba věnovat nemalou pozornost, jelikož faktorů, které určují správné použití je docela dost. Najděte si chvilku, a buďte si jistí, že s námi chybu neuděláte...:) Máme pro Vás připraveny základní typy zadlabacích zámků pouze od tuzemských výrobců v zaručené kvalitě.

CO JE TO ZADLABACÍ ZÁMEK?
Zadlabací zámek je systém, který společně s vložkovým zámkem (cylindrická vložka) zajištuje otevírání a zavírání dveří pomocí střelky (jazýčku). Díky zadlabacímu zámku můžeme také samozřejmě dveře zamknout a odemknout. Standardně bývá součástí dveřního křídla.

ROZDĚLENÍ ZADLABACÍCH ZÁMKŮ
Zadlabací dveřní zámky rozdělujeme na 3 základní typy.

 • Zadlabací zámek BB (pro obyčejný klíč)
 • Zadlabací zámek PZ (pro vložkový zámek FAB)
 • Zadlabací zámek WC (pro použití WC, koupelna)


zadlabací_zámky_bntv


JAKÉ ROZMĚRY JSOU PRO MĚ DŮLEŽITÉ?

Dbejte na přesné rozměry, vyhnete se tak případným komplikacím.

U každého zadlabacího zámku je třeba měřit tyto základní údaje: 

Hodnota A - rozteč zámku - vše o roztečích najdete v našem článku "jak správně změřit rozteč"
Hodnota C - hloubka zádlabu 
Hodnota D - výška čelního štítu
Hodnota E - šířka čelního štítu

zadlabací zámek_1

Jak vybrat bezpečnostní kliku

Jak vybrat bezpečnostní kliku

Bezpečnostní kování na dveře je nedílnou součástí každých vstupních a bezpečnostních dveří. Při výběru správného bezpečnostního kování je třeba dodržet určitá pravidla a postupy. Každé bezpečnostní kliky jsou testovány NBÚ (Národní bezpečnostní úřad). Mají přidělený certifikát, který je řadí do konkrétní bezpečnostní třídy. Slouží především k ochraně Vašeho majetku a jsou vyvíjeny pro Váš klidný spánek. Rádi bychom Vám pomohli s výběrem té správné bezpečnostní kliky, a usnadnili nakupování nejen v našich obchodech.

Co je to bezpečnostní kování?

Bezpečnostní kování je typ kliky určený na vstupní, vchodové a bezpečnostní dveře. Základní funkce je ochránit  zadlabací zámek a cylindrickou vložku před poškozením a vyhmatáním. Je konstruována tak, aby odolala mechanickému poškození a ochránila náš majetek. Bezpečnostní kování musí projít certifikací bezpečnosti, kde je jí následně přidělen stupeň bezpečnosti. Bez tohoto dokladu v žádném případě nemůže být vydáváno za bezpečnostní prvek!

bezpečný domov

Co je to bezpečnostní třída?

Bezpečnostní třída je řazena do tzv. pyramidy bezpečnosti, kterou určuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř dle normy ČSN P ENV 1627. Každému bezpečnostnímu kování je přidělen určitý stupeň bezpečnosti, který blíže specifikuje odolnost a kvalitu bezpečnosti. Máme čtyři základní stupně bezpečnosti, kdy 1. stupeň je nejnižší ochrana a stupeň 4 je nejvyšší možná ochrana. 

pyramida bezpečnosti

Jaké jsou typy bezpečnostních klik?

Bezpečnostní kliky rozdělujeme na dva hlavní typy a provedení:

 • rozetové bezpečnostní kování
 • štítové bezpečnostní kliky

rozetové_štítové_bezpečnostní_kování

Co je důležité vědět při výběru bezpečnostního kování?

Zásadním faktorem je sjednocení bezpečnostních tříd všech bezpečnostních prvků. V praxi to znamená, že pokud máme bezpečnostní dveře tř.3, musíme použít bezpečnostní kování tř. 3 a bezpečnostní cylindrickou vložku tř. 3. Nejen, že využijete na maximum všechny ochranné prvky, ale je to i jeden z požadavků pojišťoven.


příklad: Bezpečnostní dveře tř.3 = Bezpečnostní kování tř.3 = Bezpečnostní vložka tř.3

pravidla_bezpečnostního_kování

Jaké parametry musím znát před objednáním?

Jsou pro Vás důležité pouze dva parametry, které jsou ale pro správný výběr bezpečnostního kování zásadní:

 • rozteč kování - vše o roztečích najdete v našem článku jak správně změřit rozteč kování
 • tloušťka dveří - je důležitá pro spojovací sadu. Bezpečnostní kování můžeme použít až na tl. dveří 100 mm

Bezpečnostní kování s překrytkou nebo bez překrytky?

Pokud chceme opravdu pečlivě ochránit náš majetek, volíme bezpečnostní kování s překrytím vložky. Zajistí nám ochranu před vylomením nebo vyhmatáním cylindrické vložky. Pokud se spokojíme pouze s menší ochranou, můžeme zvolit bezpečnostní kování bez překrytí cylindrické vložky.


bezpečák s překrytkou

Jak si poradit s orientací kliky - klika LEVÁ nebo PRAVÁ?

ORIENTACE KLIKY LEVÁ PRAVÁ


Jaké jsou varianty bezpečnostního kování?

Bezpečnostní kování rozdělujeme do tří základních variant. Tyto varianty volíme v zásadě dle zvyklostí a případně dle použití. Všechny varianty splňují požadované bezpečnostní třídy a vybíráme tedy pouze podle vlastních potřeb. 

Jak vybrat cylindrickou vložku

Jak vybrat cylindrickou vložku

Cylindrická vložka (zámek) - rozdělení
Vložkový zámek je nedílnou součástí každých dveří. Při výběru musíme dbát hlavně na to, kde bude vložka použita, a co od ní očekáváme. Jinou vložku použijeme do vstupní branky a jinou např. do bezpečnostních dveří.

Vložky rozdělujeme dle úrovně zabezpečení a v případě pojištění dle požadavku dané pojišťovny. Stupně bezpečnosti cylindrických vložek dělíme do čtyř skupin, dle pyramidy BEZPEČNOSTI.


pyramida bezpečnosti

Cylindrická vložka (zámek) - obecné pravidlo
Jak už to tak bývá, i vložkové zámky mají svá obecná a nepsaná pravidla...:) Při výběru cylindrické vložky byste měli dbát na bezpečnostní třídu, kterou splňují Vaše dveře nebo bezpečnostní kování. Pouze takto využijete všechny bezpečnostní prvky na maximum. Níže uvedu pro představu pár příkladů:

Bezpečnostní dveře tř.3 = Bezpečnostní kování tř.3 = Bezpečností vložka tř.3
pravidla_bezpečnostního_kování

Jak správně změřit cylindrickou vložku zámku?
Tento faktor je nejdůležitější při správném výběru daného vložkového zámku. Měření je poměrně jednoduché, avšak je třeba mu věnovat nemalou pozornost, abychom předešli případným komplikacím spojeným s výměnou za jiný rozměr. Cylindrickou vložku měříme vždy od středového šroubu a je pro nás důležitý rozměr B a rozměr C. Někdy bývá rozměr B odlišný od C. V tomto případě zpravidla delší rozměr je ten, který směřuje do chráněného prostoru.

Důležité faktory:
1. Tloušťka vstupních dveří
2. Použité bezpečnostní kování (s překrytím, bez překrytí vložky)


jak změřit vložkuJak vybrat kliky a kování

Jak vybrat kliky a kování

Výběr dveřního kování je základním prvkem pro celkové doladění interiéru. Ač se to nezdá, detaily a drobnosti dělají domov domovem. Pokud sladíme správně použité materiály a designově se budeme držet linií, které se nám v interiéru opakují, docílíme úžasného celku. Poradíme Vám, jak na výběr té správné dveřní kliky, a jak se vyhnout zbytečným komplikacím např. při vrácení zboží nebo výměně.

Základní typy interiérového kování
Interiérové kování rozdělujeme na dva základní typy. Každé z nich má své výhody i nevýhody. Myslím, že jeden ze základních faktorů je výběr dle použití (byt, dům, kancelář, hotel atd.) 

Rozetové kování
Rozetové kování má široké spektrum designů, materiálů, a systém prošroubováním zajišťuje dlouhou životnost. Rozetové kování je typ kliky, kdy klika a otvor pro zámek jsou od sebe odděleny.

typy_rozetovéjo_kování_cs

Štítové kování
Štítové kování je cenově dostupnější. Bohužel zde si nemůžeme vybírat z široké nabídky designů a tvarů. U většiny typů štítového kování je montáž prováděna pouze pomocí vrutů, které jsou po určité době nedostačující.

štítové_kování_rozdělení_cs

Co znamenají zkratky u interiérového kování?
Zkratky, se kterými se setkáte nejen v našem obchodě, označují rozlišení dle typu klíče. Jak u rozetového, tak u štítového kování ke dveřím se používají stejná označení. Rozlišujeme tři základní provedení, která je nutno před objednáním dobře určit.

 • BB - interiérové kování s otvorem pro dozický (pokojový) klíč
 • PZinteriérové kování s otvorem pro vložkový zámek (FAB)
 • WCinteriérové kování s otvorem pro olivu - použití WC, koupelna


BB, PZ, WC

Na co si dát pozor u štítového kování
Zde se setkáváme hlavně se špatně určenou roztečí kliky. Rozteč je vzdálenost kliky od otvoru pro klíč. Dle českých norem můžeme u interiérového dveřního kování rozlišovat až tři typy roztečí 72, 90, 92 mm. Rozteč 92 mm se vyskytuje jen výjimečně, a to u dveří a zámků vyrobených před rokem 1989.

Jak správně změřit rozteč 

JAK_změřit_rozteč_KOVÁNÍ
Montáž rozetového kování

Montáž rozetového kování

Jak správně namontovat rozetové dveřní kování
Montáž nejen rozetového kování je velice důležitý faktor pro správnou funkčnost dveřního rozetového kování. Jde v podstatě o velice jednoduchou záležitost, ale je důležité dodržet určité postupy. Nenechte nic náhodě! Správná montáž Vám zaručí dlouhou životnost rozetového kování.

Rozetového kování na plastu (plastový vnitřek)
Tento typ rozetového kování je opatřen plastovým jádrem, které tvoří základní a funkční mechaniku v dveřní klice. Nemusíte se bát, že plastové provedení je horší, než kdyby bylo z kovu. Ba naopak - odlitek je z tvrzeného plastu, který zaručuje dlouhou životnost a funkčnost.


Rozetového kování na kovu (kovový vnitřek)
Rozetové kování na kovové konstrukci je zcela nepochybně dobré řešení pro zátěžové a hodně frekventované prostory. Oproti plastové kolegyni má materiálově výhodu takovou, že nehrozí rozlomení nebo ulomení vnitřní konstrukce, avšak je zase náročnější na údržbu.


Typy rozetového kování na plastu
1. Kulaté rozetové kování
2. Hranaté rozetové kování
3. Oválné rozetové kování

montáž rozetové kliky

Krok po kroku
1. Přiložený čtyřhran zasuneme do horního otvoru v zadlabacím zámku
2. Na čtyřhran nasuneme přiložené plastové vnitřky
3. Označte na dveřích otvory pro šrouby na horní i spodní části (použijte šablonu nebo plastové vnitřky)
4. Pro navrtání použijte vždy vrták o půměru 7 mm
5. Přiložte plastové části a prošroubujte přiloženými šrouby
6. Šrouby přiměřeně dotáhněte. Není potřebná velká síla, aby nedošlo k poškození plastu nebo šroubu
7. Po sešroubování plastových vnitřků nacvakneme mechanicky kovové části rozet
8. Nasadíme kliky na čtyrhran a dotáhneme červíka imbusovým klíčem

 

Jak změřit rozteč kování

Jak změřit rozteč kování

CO JE TO ROZTEČ?

Rozteč je vzdálenost od osy kliky k ose zámku (BB - obyčejný klíč, PZ - fabkový zámek, WC - klička WC a koupelna) Jde o metrickou vzdálenost, která nám určuje rozestup kliky od otvoru pro klíč. České normy nám udávají tři typy roztečí.Správně změřená rozteč kliky je důležitá pro definici parametru pouze u štítového kování.

U JAKÝCH TYPŮ KLIK ROZTEČ DEFINUJEME?

Rozteč se zpravidla měří pouze u štítového kování a to u těchto typů:

- interiérové štítové kování
- vchodové kování a kliky
- bezpečnostní kování a kliky

KDY ROZTEČ NEHRAJE ROLI?

Rozteč se neoznačuje u "rozetového kování" tzn. u kování, které je rozděleno na horní a spodní rozetu.

typy_rozetovéjo_kování_cs

TYPY ROZTEČE DLE ČESKÉ NORMY?

INTERIÉROVÉ kliky a kování

 • rozteč 72 mm
 • rozteč 90 mm
   

VCHODOVÉ A BEZPEČNOSTNÍ kliky a kování

 • rozteč 72 mm (tento typ rozteče je charakteristický hlavně pro interiérové dveře, výjimečně se může vyskytovat i na vstupních dveřích)
 • rozteč 90 mm (tento typ rozteče je využíván především na vchodových a bezpečnostních dveřích, výjimečně na interiérových dveřích)
 • rozteč 92 mm (tento typ rozteče se vyskytuje převážně na starých dveřích a na dveřích opatřených vícebodovým zámkem) 

MĚŘENÍ PODLE TYPU KLIKY

Rozteč dveřní kliky můžeme měřit dvěma způsoby. Nejprve si ukážeme, jak rozteč změřime u stávajícího štítu. Tato metoda se používá, pokud se rozhodneme stávající dveřní kování vyměnit za nové. Vždy je důležité (viz. obrázek) pečlivě určit osy horní kliky a spodního otvoru pro klíč. Pokud si budeme jisti, že osy jsou důkladně nastaveny, změříme jejich vzdálenost. Tato metoda nemusí být tak přesná, jako měření dle typu zámku.

JAK_změřit_rozteč_KOVÁNÍ

MĚŘENÍ PODLE ZADLABACÍHO ZÁMKU

Měření podle zadlabacího zámku je nejjistější metoda, kde bychom měli rozteč na 100% správně definovat. Tato metoda měření přichází v úvahu, pokud máme nové dveře, které ještě nebyly osazeny dveřním kováním. Můžete jej samozřejmě využít i v případě, že by Vám nevyhovoval systém měření dle předchozího obrázku. Zadlabací zámek vysadíme z dveřního křídla (2 šrouby) a označíme si osu u otvoru pro kliku a osu u spodního otvoru pro klíč. Potom stačí změřit vzdálenost a je hotovo.

rozteč_podle_zámku_cs

Kategorie produktů

kování
KULATÉ ROZETY 

Kulaté rozety jsou velice oblíbený a moderní typ dveřního kování.

Díky modernímu vzhledu se velice dobře hodí do moderních bytů a designových interiérů.

Tento typ kování si díky své oblíbenosti a cenové dostupnosti vydobyl přední pozice v prodeji - kategorie kování na dveře.

Můžete vybírat z nepřeberného množství variant a materiálů.
 

Název kulaté rozety se rozumí kliky na dveře, které jsou rozděleny na dvě části:

- horní rozeta a klika pro otevírání dveří

- spodní rozeta s otvorem pro klíč
 

U dolní kulaté rozety se vstupem pro klíč je nutné rozlišit, jaký klíč budeme používat pro uzamykání dveří.

U všech typů kování ke dveřím / kulaté rozety máme tyto varianty:

- vstup pro dozický klíč (pokojový) -  BB

- vstup pro vložkový zámek FAB (cylindrická vložka) -  PZ

- vstup pro použití WC nebo koupelna (oliva) -  WC
 

Kulaté rozety je možno objednat i v provedení klika/koule pro interiérové nebo vchodové dveře

Rozetové kování a kliky je dodáváno vždy v páru, jako komplet pro jedny dveře včetně veškerého montážního materiálu.
 


kování na dveře
HRANATÉ ROZETY


Hranaté rozety jsou velice oblíbený typ kování v kategorii rozetové kliky.


Jsou obdobou kování / kulaté rozety s tím rozdílem, že zde dominují ostré hrany, proto působí v interiéru velice elegantně.

 

Díky široké škále tvarů, materiálů jsou schopny uspokojit i toho nejnáročnějšího zákazníka.

 

Provedení a veškeré parametry jsou totožné s kategoriíí - kulaté rozety.
 


kování ke dveřím
OVÁLNÉ ROZETY

Oválné rozety jsou oproti rozetám kulatým a hranatým méně využívané, díky svému tvaru a použití.

Tyto rozety díky svému tvaru a rozměru se využívají především, tam kde je mezi dveřmi a zárubní malý prostor.

Využití najdou především v průmyslových a administrativních budovách, vstupních branek atd.

Specifikace je totožná jako u svých rozetových kolegů.dveřní kování
ŠTÍTOVÉ KOVÁNÍ

Štítové kliky na dveře jsou nejběžnějším a nejdéle využívaným typem kování, které se prodává.
Díky své dlouholeté tradici je vyráběno v nejširším množství typů a materiálů.
Toto dveřní kování najde využití v každém typu stavby od chalup, bytů, průmyslových staveb, rodinných domů až po moderní residence.
 

Rozlišujeme tyto varianty:

- vstup pro dozický klíč (pokojový) - BB
- vstup pro zámek FAB (cylindrická vložka) - PZ
- vstup pro použití WC, koupelna (oliva) - WC

Štítové kování je možno objednat také v provedení klika/koule pro interiérové a vstupní dveře.
 dveřní kliky
KOVANÉ KOVÁNÍ

Kované kliky jsou díky své kvalitě, historii a robustní konstrukcí velice oblíbeným produktem v kategorii kování KOVANÉ.

Díky své masivní konstrukci a použitým materiálům z ušlechtilé oceli se tyto dveřní kliky mohou využít i v exteriérovém prostředí.

Kované kování je schopno odolávat díky své kvalitě desetiletí, ve vašich prostředích bez jakékoli známky použití.

Jsou vhodným řešením do dřevěných srubů a chalup, památkově chráněných budov ale i do běžného provozu, jako jsou rodinné domy, penziony a restaurace.

Kované kování je možno objednat v tomto provedení:

- BB - klika/klika vstup pro obyčejný klíč (pokojový)
- PZ - klika/klika vstup pro vložkový zámek FAB (FAB)
- PZ LI - klika/koule levá pro zámek FAB
- PZ RE - klika/koule pravá pro zámek FAB

 


bezpečnostní kliky
BEZPEČNOSTNÍ KOVÁNÍ

Bezpečnostní kování jsou kliky, jejichž základní funkční vlastností je chránit zámek a vložku před nežádoucím útokem. Proto je obvykle umísťujeme na vchodové dveře do bytu či rodinného domu. Kování je uchyceno do konstrukce dveří speciálními, pevnícími šrouby. Bezpečnostní kování a kliky jsou opatřeny bezpečnostními prvky, které znesnadňují odvrtání. Kování chrání i proti vylomení či odvrtání vložky. Bezpečnostní charakteristika je dána rozdělením do jednotlivých bezpečnostních tříd podle ČSN P ENV 1627. Tato norma udává odolnost výrobků např. proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, hrubému násilí atd. Hodnocení a certifikaci výrobků zajišťuje akreditovaná zkušební laboratoř. Rozdělujeme na čtyři základní stupně s pomocným kritériem, usnadňujícím orientaci klientů je tzv. „PYRAMIDA BEZPEČNOSTI
 

Třída 1 = bezpečnostní kliky  / základní ochrana

Třída 2 = bezpečnostní kliky / dostatečná ochrana

Třída 3 = bezpečnostní kliky / vysoká ochrana

Třida 4 = bezpečnostní kliky / velmi vysoká ochrana
 


 

Stavební pouzdra
Stavební pouzdra JAP a Eclisse


Stavební pouzdra JAP a stavební pouzdra Eclisse zcela určitě splňují moderní trendy v bydlení. Bytové vychytávky, inovace a šikovné řešení je synonymem posuvných systémů do dveřního pouzdra. O proti klasickým otočným dveřím mají obrovskou výhodu. Šetří totiž tolik potřebný volný prostor, které jinak klasické dveře pohlcují. Novodobé bydlení si vyžaduje využití prostoru na maximum, a proto stavební pouzdra pro posuvné dveře jsou to nejlepší možné řešení. 

Stavební pouzdra JAP a Eclisse můžete objednat v našich internetových obchodech, které se vždy na 100% věnují pouze konkrétním produktům. Máme siť specializovaných online obchodů s tradicí od roku 2008. Stavební pouzdra Eclisse a JAP mimo jiné můžete nakoupit i zde.

 

 

Kování a kliky Cobra

Kování a kliky Cobra

Kování a kliky Cobra jsou již více než 20 let nedílnou součástí nových i starých interiérů. Pestrým portfoliem typů, tvarů a materiálů jsme schopni uspokojit každého zákazníka. Každý z nás si zaslouží kvalitu, ale jen značkové kování Cobra je ve vysoké kvalitě dostupné za rozumnou cenu. Berte na vědomí, že v tomto případě je kvalita zcela určitě na místě - kliky přece mají sloužit několik desítek let....:)Proč bych měl koupit zrovna kliky Cobra?
Je mnoho důvodů proč si kování Cobra pořídit, ale každý zákazník má zcela odlišná kritéria, která jsou zásadní při výběru té či oné kliky. Předložím Vám zde pouze zásadní výhody značky Cobra a našeho internetového obchodu:

 • Značka s více jak 20 letou historií
 • Skvělý poměr cena vs.výkon
 • 99% zboží skladem
 • Odeslání do 24 hodin
 • Garance vrácení zboží
 • Perfektní zákaznícký servis
 • Záruka 5 let na vybrané výrobky

Kování Cobra - základní rozdělení

 • Design Line Cobra
 • Interiérové kování Cobra
 • Nerezové kování Cobra
 • Hliníkové kování Cobra
 • Kované kování Cobra
 • Bezpečnostní kování Cobra
 • Příslušenství ke dveřím Cobra