Jak vybrat bezpečnostní kliku

Bezpečnostní kování na dveře je nedílnou součástí každých vstupních a bezpečnostních dveří. Při výběru správného bezpečnostního kování je třeba dodržet určitá pravidla a postupy. Každé bezpečnostní kliky jsou testovány NBÚ (Národní bezpečnostní úřad). Mají přidělený certifikát, který je řadí do konkrétní bezpečnostní třídy. Slouží především k ochraně Vašeho majetku a jsou vyvíjeny pro Váš klidný spánek. Rádi bychom Vám pomohli s výběrem té správné bezpečnostní kliky, a usnadnili nakupování nejen v našich obchodech.

Co je to bezpečnostní kování?

Bezpečnostní kování je typ kliky určený na vstupní, vchodové a bezpečnostní dveře. Základní funkce je ochránit  zadlabací zámek a cylindrickou vložku před poškozením a vyhmatáním. Je konstruována tak, aby odolala mechanickému poškození a ochránila náš majetek. Bezpečnostní kování musí projít certifikací bezpečnosti, kde je jí následně přidělen stupeň bezpečnosti. Bez tohoto dokladu v žádném případě nemůže být vydáváno za bezpečnostní prvek!

bezpečný domov

Co je to bezpečnostní třída?

Bezpečnostní třída je řazena do tzv. pyramidy bezpečnosti, kterou určuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř dle normy ČSN P ENV 1627. Každému bezpečnostnímu kování je přidělen určitý stupeň bezpečnosti, který blíže specifikuje odolnost a kvalitu bezpečnosti. Máme čtyři základní stupně bezpečnosti, kdy 1. stupeň je nejnižší ochrana a stupeň 4 je nejvyšší možná ochrana. 

pyramida bezpečnosti

Jaké jsou typy bezpečnostních klik?

Bezpečnostní kliky rozdělujeme na dva hlavní typy a provedení:

  • rozetové bezpečnostní kování
  • štítové bezpečnostní kliky

rozetové_štítové_bezpečnostní_kování

Co je důležité vědět při výběru bezpečnostního kování?

Zásadním faktorem je sjednocení bezpečnostních tříd všech bezpečnostních prvků. V praxi to znamená, že pokud máme bezpečnostní dveře tř.3, musíme použít bezpečnostní kování tř. 3 a bezpečnostní cylindrickou vložku tř. 3. Nejen, že využijete na maximum všechny ochranné prvky, ale je to i jeden z požadavků pojišťoven.


příklad: Bezpečnostní dveře tř.3 = Bezpečnostní kování tř.3 = Bezpečnostní vložka tř.3

pravidla_bezpečnostního_kování

Jaké parametry musím znát před objednáním?

Jsou pro Vás důležité pouze dva parametry, které jsou ale pro správný výběr bezpečnostního kování zásadní:

  • rozteč kování - vše o roztečích najdete v našem článku jak správně změřit rozteč kování
  • tloušťka dveří - je důležitá pro spojovací sadu. Bezpečnostní kování můžeme použít až na tl. dveří 100 mm

Bezpečnostní kování s překrytkou nebo bez překrytky?

Pokud chceme opravdu pečlivě ochránit náš majetek, volíme bezpečnostní kování s překrytím vložky. Zajistí nám ochranu před vylomením nebo vyhmatáním cylindrické vložky. Pokud se spokojíme pouze s menší ochranou, můžeme zvolit bezpečnostní kování bez překrytí cylindrické vložky.


bezpečák s překrytkou

Jak si poradit s orientací kliky - klika LEVÁ nebo PRAVÁ?

ORIENTACE KLIKY LEVÁ PRAVÁ


Jaké jsou varianty bezpečnostního kování?

Bezpečnostní kování rozdělujeme do tří základních variant. Tyto varianty volíme v zásadě dle zvyklostí a případně dle použití. Všechny varianty splňují požadované bezpečnostní třídy a vybíráme tedy pouze podle vlastních potřeb.