Jak renovovat staré dveře

Jak renovovat staré dveře

Renovace dveří je možná dvěma způsoby:

a)      odstraněním starého laku ze dveří a novým nalakováním

b)      vykytování dveří a potažením speciální fólií pro rekonstrukci dveří. Doporučujeme firmu Portas.

Budeme se zde věnovat první metodě, pomocí které můžeme dveře renovovat svépomocí doma.

Potřeby a pomůcky pro renovaci dveří:

Kovová špachtle, horkovzdušná pistole, vibrační bruska, tmel, jemný smirkový papír, štětec, barva.

    

Postup při renovaci dveří

Nejdříve sundáme dveře a odmontujeme z nich veškeré příslušenství včetně pantů.

Na odstranění starého laku ze dveří z masivu použijeme kovovou špachtli a horkovzdušnou pistoli. Pistolí postupně ohříváme lak a seškrabujeme jej špachtlí. Alternativou je použití pouze elektrické brusky, což ale může být dost vyčerpávající – v závislosti na počtu vrstev laku. Další možností je chemický odstraňovač laku, který po nanesení začne bobtnat a seškrabujeme jej i s lakem. Ten ale nemusí fungovat vždy a na každý typ laku. Jedná se o žíravinu, takže je nakonec nutné ji neutralizovat dalším speciálním přípravkem. Někdy je nutné chemický odstraňovač nanášet opakovaně. Z těchto metod doporučujeme pro odstranění laku horkovzdušnou pistoli - s ní je výsledek vždy nejlepší.

  

Tip: Pokud máte pocit, že původní barva drží jak přibitá, můžete ji ponechat a pouze lehce přebrousit a poté nově nalakovat.

Tmelování dveří

Pokud jsou dveře poškozené, jsou v nich díry nebo mezery mezi prkny, musíme je „zakytovat“. K tomu použijeme truhlářský tmel. Ten můžeme buď koupit nebo vyrobit domácí smícháním prachových pilin z našich dveří a syntetické pryskyřice – tím docílíme stejné barvy kytovaných míst, jako jsou naše dveře. To je důležité, pokud chceme dveře natírat pouze bezbarvým lakem.

Na obroušení dveří do hladka potřebujeme elektrickou brusku a jemný smirkový papír na ruční dohlazení špatně přístupných míst.

Před nanesením barvy a laku musíte dveře velmi důkladně otřít a odstranit z nich veškerý prach, který by nám vytvořil nerovnosti při lakování.

 

Čím natřít staré dveře

Laky na dřevo se rozdělují na penetrační a impregnační. Penetračním nátěrem se sníží savost dřeva a tím se zajistí, že další vrstva lépe přilne. Impregnační nátěr zase obsahuje fungicidní prostředky, které brání množení plísní a zabraňuje vniknutí vlhkosti do dřeva. Nejlepším postupem je tedy jako první vrstvu použít impregnační nátěr (coby základovou vrstvu) a poté až potřebný počet penetračních nátěrů. 

Výměna dveřního kování za nové

Když vdechnete nový život starým dveřím, vypadá na nich původní kování tak trochu nepatřičně. Vyberte si nové rozetové nebo štítové kování.

Jak dlouho trvá renovace dveří

Čas strávený renovací může být velmi rozdílný. Záleží zejména na členitosti dveří a počtu vrstev laku. Abyste měli alespoň nějakou představu, počítejte na jedny dveře cca 15 hodin práce.